Výpočet úrokové sazby a úroků z úvěru

Rádi byste se zorientovali v teorii poskytování úvěrů? Zajímá vás, jak probíhá výpočet úroků z úvěru a co všechno ovlivňuje výši úrokové sazby? Dobře děláte, před podepsáním jakékoli smlouvy byste si totiž měli být stoprocentně jisti tím, že rozumíte všemu, co svým podpisem stvrzujete.

Udělejte si jasno v terminologii

Často není jednoduché vyznat se ve finanční terminologii. Chcete-li mít jasno ve výpočtu úroků nebo výpočtu úrokové sazby, měli byste se naučit tyto dva termíny rozlišovat.-

Co je úroková sazba?

Úroková sazba je cena úvěru vyjádřená v procentech a informuje vás, o kolik se za určité období půjčená částka zvýší. Existují různé typy úrokových sazeb.

Prvním kritériem je hodnota půjčených peněz:

  • Nominální – úvěrová sazba, kterou běžně najdete ve smlouvě. Nezahrnuje ovšem inflaci.
  • Reálná – odráží skutečnou hodnotu půjčených peněz. Oproti nominální úrokové sazbě zohledňuje i míru inflace (snížení kupní síly peněz).

Dále můžeme úrokové sazby dělit z hlediska jejich změn v průběhu úvěru:

  • Fixovaná – v průběhu stanoveného období se sazba nemění (ve finanční sféře se často setkáte se slovním spojením „fix na tři roky“).
  • Variabilní – může se měnit dle aktuálních podmínek na trhu. Pro výpočet úrokové sazby jednotlivé instituce zohledňují úrokovou sazbu PRIBOR (aktuální sazbu na mezibankovním trhu) a svoji vlastní sazbu (v případě Hypopůjčky sazbu TGI Money a.s.).

Co je úrok z úvěru?

Úrok z úvěru je konkrétní peněžní částka, kterou reálně zaplatíte bance či jiné nebankovní instituci navíc k půjčené částce (jistině).

Výpočet úroků se provádí dle následujícího vzorce:

             jistina x úroková sazba x počet dní
Úrok = --------------------------------------------
             360×100

Co ovlivňuje výši úrokové sazby?

  • Výše půjčky - každý poskytovatel půjček má tento faktor nastaven jinak a nelze jednoznačně říci, zda je vyšší půjčka dražší či naopak. Pro porovnání je nejjednodušší využít úvěrovou kalkulačku dané společnosti.
  • Délka splácení – čím delší je doba splácení, tím bývají úroky vyšší. Věřitel, který má vázané finanční prostředky v dané půjčce totiž po celou dobu podstupuje riziko nesplacení.
  • Bonita dlužníka – banky a ostatní poskytovatelé půjček často zohledňují i vaši platební morálku (zda splácíte včas, jaké máte příjmy apod.), to vás ale s Hypopůjčkou nečeká.
  • Ekonomické faktory - jedná se zejména o výši inflace a úrokové sazby centrální banky.

Zveřejněno dne 15.11.2015

Zpět